УВАГА! НЕ ПРОПУСТІТЬ! ЧЕРГОВА ПОРЦІЯ СВІЖЕНЬКОЇ ІНФОРМАЦІЇ!

понеділок, 22 січня 2018 р.

СВЯТО ДЕРЖАВНОСТІ, ЩО ЗАПІЗНИЛОСЯ (100 років проголошення ІV УНІВЕРСАЛУ УКРАЇНСЬКОЇ ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ)

9 (22) січня 1918 р. УЦР ухвалила Четвертий універсал. Причини Четвертого універсалу: • втрата надій на створення демократичної федеративної Росії; • загроза захоплення більшовиками України; • необхідність відмежуватися від більшовиків для ведення мирних переговорів з іншими державами.
Основні положення Четвертого універсалу УЦР. Проголошення незалежності УНР:  УНР проголошувалася цілком незалежною, вільною, суверенною державою;  підтвердження основних демократичних прав і свобод, проголошених у III Унівесалі;  ГС перейменовано на Раду Народних Міністрів (головою незабаром став В. Голубович); ухвалення програми соціально-економічних реформ, до весняних робіт мала бути аграрна реформа;  заклик до громадян УНР відчайдушно боротися з більшовиками. 

Значення Четвертого універсалу. Це було історичне рішення Ради, яке свідчило про остаточний розрив з імперським центром. Керівництво і більшість членів УЦР нарешті перейшли на позиції самостійників. Народ закликали до захисту своєї держави. Та цей важливий юридичний акт було проголошено надто пізно, коли кульмінаційний момент українського національного руху вже був пройдений. Захистити Київ Універсал не допоміг. Ідея самостійності України жила в головах кращих представників українського народу. УЦР змушена була покинути столицю України. 26 січня (8 лютого) після кількаденного обстрілу в Київ увійшли війська М. Муравйова і почали розправлятися з мирними жителями, здійснюючи «червоний терор». Кількість його жертв називають від двох до п’яти тисяч. Таке ж відбувалося й на інших територіях, зайнятих більшовиками. Це викликало наростання антибільшовицького опору. Потенціал Української революції далеко ще не був вичерпаний.

(Автор вірша  невідомий)

РЕКОМЕНДОВАНО ДЛЯ ОПРАЦЮВАННЯ
(в наявності у фондах Чернігівської обласної бібліотеки для дітей)
➤Нариси історії Української революції 1917 – 1921 років. У двох книгах. Книга перша / Ред. колегія: В.А.Смолій, Г.В.Боряк, В.Ф.Верстюк, С.В.Кульчицький та ін. – К.: Наук. думка, 2011. – 388 с. + VIII – Бібліогр.: 332 назви.

➤Сергійчук В. Українська соборність. Відродження українства в 1917-1920 роках / В.Сергійчук. – К.: Українська Видавнича Спілка, 1999. – 416 с.

➤Смоковська, Є. І. Уроки державотворчих процесів доби Української революції // Все для вчителя.- 2017.- №4.- с. 3-5

➤Солдатенко В. Проект «Україна». 1917-1920 рр. Постаті / В.Солдатенко. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2013. – 511 с.

➤Універсали Української Центральної Ради: етапи державотворення // Позакласний час. – 2008. – № 6. – С. 53-54.

➤Яневський Д. Проект «Україна», або Таємниця Михайла Грушевського / Д.Яневський // Проект «Україна». Грушевський. Скоропадський. Петлюра. – Харків: Прапор, 2012. – С. 3-312.