ВЕРБНА НЕДІЛЯ

Вербна неділя - одне із найголовніших християнських свят. 
У народі воно оточене традиціями і прикметами, пов'язаними з приходом весни і перемогою життя над смертю
Вербну неділю або Вхід Господній у Єрусалим святкують рівно за тиждень до Великодня.
 Це одне із найбільших християнських свят, його широко відзначають урочистими службами. І, як і більшість церковних свят у нашій країні, воно оточене традиціями і прикметами, часом далекими від християнства. 

До речі, в усьому іншому світі цей день називають Пальмовою неділею, адже люди стелили під ноги ослика, який віз Ісуса, саме пальмові гілки.
Ось тільки в наших широтах з пальмами вийшов дефіцит і їх здавна «замінили» на вербу, пора цвітіння якої припадає на дні свята. Це одна із перших рослин, яка розпускається весною що символічно означає перемогу життя над смертю. Напередодні Вербної неділі всю ніч у церквах освячують вербу, щоб потім роздавати тим, хто молиться. Після служби гілочки приносять додому і зберігають за іконами до наступного року. Вони вважаються оберегом від усіх негараздів і хвороб, пристріту. Багато людей настільки вірять у це, що навіть ковтають пухнастих «котиків» відразу після їх освячення. Ще одна традиція пов'язана з «побиттям» гілками верби. Вранці будили пучком верби, примовляючи "Не я б'ю — верба б'є,  За тиждень — Великдень,  Будь дужий, як вода,  А багатий, як земля! Бий до сліз". А потім йшли до друзів-рідних, проробляючи ту ж процедуру з усіма зустрічними. Вважалося, що чим більше ударів у цей день отримаєш, тим щасливішим і здоровішим буде наступний рік. Прикмети стверджують, що якщо в цей день погода похмура або навіть йде дощ, рік буде врожайним. А суха, сонячна погода попереджала про майбутню посуху.
Гілочки зберігали не тільки за іконами, а і встромляли в землю по периметру городів. Вважалося, що це забезпечить багатий урожай і захист від шкідників. А ось спеціально садити зрізану вербу після освячення не слід. Однак якщо рослина все ж пустила коріння, посадіть її в затіненому, сирому місці.
Традиційно в цей день згадують померлих рідних, відвідують кладовища. Незважаючи на Великий піст, сьогодні можна їсти рибу, пити вино, а дітей пригощати печивом у формі вербних бруньок. У деяких містах залишилася традиція влаштовувати ярмарки на Вербну неділю, де можна було купити все необхідне до Великодня.
 Що робити з торішньою освяченою вербою?
Вербна неділя хоча і трапляється раз на рік, але за кілька років у будинку може накопичитися досить багато сухої верби. Якщо ви не знаєте, як вчинити з нею, то можете просто закопати в землю сухі гілочки. Не слід їх викидати в сміттєпровід. З сушеними вербними «котиками» можна заварювати чай, прикрашати ними випічку. Настоянка з них вважається хорошим засобом від головного болю у жінок. Сухі гілочки можна спустити на велику воду або віднести на цвинтар.




Популярні публікації